Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustawa a uchwała - porównanie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno ustawa jak i uchwała są częścią prawa administracyjnego Rzeczpospolitej Polskiej. Obie pełnią rolę administracyjną i normują pewne kwestie na mocy prawa.

USTAWA

Ustawa jest aktem prawnym, który obowiązuje dzięki uchwaleniu go przez parlament.

Wyróżnia się ustawy zasadnicze, zwykłe i organiczne. Ustawa jest niższym aktem prawnym aniżeli konstytucja czy umowa międzynarodowa. Ustawa zajmuje szczególne miejsce w swojej hierarchii aktów prawnych. Treścią ustawy może być wszystko, każda kwestia społeczna, ekonomiczna czy gospodarcza. Ustawa ma normować i rozwiązywać pewne kwestie za pomocą mocy prawnej. Ustawa nie może kłócić się z konstytucją czy innym aktem prawnym. Ustawy uchwala sejm, który przesyła je dalej do senatu, gdzie ustawa jest modyfikowana lub otrzymuje poprawki. Ustawa wchodzi w życie w momencie publikacji jej w Dzienniku Ustaw. Ustawy mogą mieć poprawki i mogą być aktualizowane. Pewne kwestie mogą być tylko i wyłącznie regulowane przez ustawy np. ustawa budżetowa. Ustawa budżetowa nie może być ogłaszana za pomoca innego aktu normatywnego. 

UCHWAŁA

Uchwała zgodnie z prawem administracyjnym jest aktem woli np. samorządu terytorialnego lub gminy. Uchwała jest źródłem...

Podobne wypracowania