Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Budżet Unii Europejskiej - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Budżet Unii Europejskiej to dokument formalnie nazywany Budżetem ogólnym Wspólnot, będący zestawieniem dochodów oraz wydatków Unii.

Budżet funkcjonuje zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jedna z zasad w nim ujętych mówi, że wszystkie wydatki Unii Europejskiej, jak i jej dochody, należy ująć w jednym akcie, zwanym właśnie budżetem.

Dawniej budżet dzielił się na oddzielny dla każdej ze wspólnot. Do 1967 roku funkcjonowały zatem: budżet operacyjny Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, budżet administracyjny EWWiS, budżet administracyjny Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Budżet badań i inwestycji EWEA oraz budżet Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Od 2002 roku funkcjonuje budżet ogólny wspólnot.

Dochody budżetu Unii Europejskiej (nazywane inaczej środkami własnymi Unii Europejskiej) pochodzą głównie z ceł od państw trzecich, wpływów z VAT oraz składek państw członkowskich. Wysokość tych wpłat uzależniona jest od wysokości Produktu Krajowego Brutto danego kraju. Do budżetu wpływa około 1% dochodu narodowego państw członkowskich.

Z kolei wydatki budżetu Unii Europejskiej dzieli się na osiem działów: administrację, politykę wewnętrzną,...

Podobne wypracowania