Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Propaganda a perswazja - wyjaśnienia, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Propaganda jest terminem, który w sposób oczywisty i niepodlegający dyskusji połączony jest z pojęciami takimi, jak populizm, manipulacja czy perswazja. Wszystkie one sprowadzają się do specyficznego rodzaju zachowania społecznego, które poprzez określone oddziaływanie stara się wpłynąć na kształtowanie idei oraz poglądów ich adresatów. Zajmując się szczegółową analizą warto zwrócić uwagę na powiązanie i podobieństwa łączące pojęcia propagandy i perswazji, bowiem wydają się one być ze sobą nierozerwalnie połączone na zasadzie: działanie - metoda.

Posługując się słownikami terminologicznymi można zdefiniować perswazję jako sztukę przekonywania do własnych racji za pomocą różnorakich technik psychologicznych. Za perswazję uważane jest m. in. sugerowanie określonych interpretacji bądź rozwiązań drugiej osobie, apelowanie o podjęcie określonych działań lub zajęcia wskazanego stanowiska, a także próba racjonalnego i merytorycznego uzasadnienia poprawności swoich przekonań i poglądów. Wszystkie te oddziaływania można także odnieść do szeroko pojętej manipulacji, bowiem w istocie rzeczy dotyczą one tego samego rodzaju działań i prowadzą do osiągnięcia bardzo zbliżonych rezultatów końcowych. Zasadniczą różnicą...

Podobne wypracowania