Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Populizm a propaganda - definicje, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szeroko pojęty populizm we współczesnym życiu politycznym jest zjawiskiem powszechnie stosowanym i bardzo często wykorzystywanym. Najczęściej sprowadza się do głoszenia różnorakich poglądów politycznych bądź społecznych, które w danym czasie są najbardziej popularne i pożądane przez określoną zbiorowość. Zachowanie takie ukierunkowane jest na łatwe i doraźne zdobycie poparcia społecznego, bez uprzedniej rzetelnej analizy proponowanego programu i pragmatycznej oceny realnych możliwości jego realizacji.

Populizm przybiera różne formy w zależności od tego, która opcja polityczna w danym momencie postanawia się nim posłużyć – w przypadku, gdy stosuje go opozycja, wówczas sprowadza się do zmasowanej krytyki poczynań ekipy rządzącej, natomiast jeśli to właśnie populiści aktualnie są u władzy, wtedy starają się oni reagować na bieżące nastroje w społeczeństwie. W obu tych przypadkach głoszone hasła są w znikomym stopniu zgodne z rzeczywistością i często nie do końca zbieżne z interesem partyjnym, ale w danym momencie gwarantują osiągnięcie określonych założeń. Ponadto, populiści często wykorzystują  program lub zachowanie politycznych przeciwników – dyskredytują je, przekręcają niektóre elementy w celu...

Podobne wypracowania