Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manipulacja a propaganda - charakterystyka, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyglądając się bliżej problematyce propagandy, nie sposób nie zauważyć jej związków z stricte psychologicznym terminem, jakim jest manipulacja. Oba te zagadnienia mają wiele cech wspólnych, ponieważ odnoszą się do inspirowania i kształtowania umysłu osoby poddanej tym zabiegom oraz w zbliżony sposób zmierzają do osiągnięcia określonych celów. Propaganda niejako z definicji posługuje się perswazją i manipulacją językową. Manipulacja to jedynie metoda, której zręczne i przemyślane stosowanie, obok szeregu innych czynników, gwarantuje ostateczny sukces propagandy.

Propaganda to zamierzone działanie w celu ukształtowania poglądów i sposobu myślenia określonej grupy społecznej lub jednostki, polegające na perswazji emocjonalnej lub intelektualnej, w celu narzucenia ideologii nie do końca pokrywającej się z jej przekonaniami. Sprawnie przeprowadzona akcja propagandowa jest w stanie przyswoić swojemu odbiory pewne poglądy.

Mechanizm propagandy może opierać się na manipulacji, którą słowniki socjologiczne definiują jako celową i inspirowaną interakcje społeczną, mającą na celu oszukanie jednostki lub grupy ludzi, aby skłonić je do działania sprzecznego z ich interesem. Ciężko oprzeć się wrażeniu, iż definicje...

Podobne wypracowania