Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół scjentologiczny - cechy, charakterystyka, założenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najprostsza, a zarazem najbardziej ogólna definicja sekty mogłaby się zapewne zawrzeć w stwierdzeniu, że jest to ruch sprzeciwiający się Kościołowi i religii. Jedną z cech charakterystycznych wszystkich sekt jest struktura: autonomiczna i piramidalna. Ich członkowie są ślepo posłuszni swojemu przywódcy, z czasem tracą własny mechanizm krytyczno-kontrolny, a zatem nie mają jakichkolwiek oporów przed wykonywaniem wszelkich poleceń kierownictwa sekty. 

Naturalnym efektem tej konstatacji jest nader częsta całkowita izolacja członków sekty od społeczeństwa, w tym od rodziny i przyjaciół. Zwerbowane osoby zasadniczo przebywają w zamkniętych pomieszczeniach i są pozbawieni dostępu do jakichkolwiek informacji. Warto także dodać, iż w dużej mierze działalność sekt opiera się na dążeniu do zdobycia władzy lub pieniędzy.

Założycielem Kościoła scjentologicznego jest pisarz fantastyczno-naukowy, Lafayette Ron Hubbard. Jego książka, „Dianetyka - przewodnik rozumu ludzkiego”, wydana w 1950 roku zapoczątkowała zdecydowany rozwój scjentologii. Cztery lata później pisarz ten założył w Los Angeles Kościół scjentologiczny. Ideologia sekty łączy w sobie elementy fantastyki naukowej, hinduizmu, buddyzmu czy...

Podobne wypracowania