Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Jaruzelski prezydentem RP - charakterystyka prezydentury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Piechoty i Akademii Sztabu Generalnego. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku był również wykładowcą w tej pierwszej, a także szefem Zarządu Akademii Wojskowych, Szkół i Kursów Oficerskich. 

Wówczas związał się również z Polską Partią Robotniczą. Na przełomie kolejnej dekady dowodził 12. Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie. Zbiegło się to wówczas z powołaniem go na stanowisko szefa Głównego Zarządu Politycznego WP. Dwa lata po tej nominacji został już wiceministrem obrony narodowej, by następnie – w 1965 roku – stać się szefem Sztabu Generalnego WP. Początek lat siedemdziesiątych przyniósł Jaruzelskiemu, jako członkowi Polskiej Partii Robotniczej, dość znaczący awans. Wówczas został on bowiem członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR, a dekadę później, podczas walnego plenum, został wybrany I sekretarzem KC PZPR. Jako minister obrony narodowej nadzorował tłumienie przez siły Układu Warszawskiego tzw. Praskiej Wiosny. Był posłem na Sejm PRL, później – u progu lat osiemdziesiątych XX wieku – został prezesem Rady Ministrów. 

Kolejne znaczące...

Podobne wypracowania