Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Birma - Konflikt w Birmie - wojna domowa, ustrój polityczny, historia. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Birma jest krajem położonym w południowo-wschodniej Azji, cechującym się bardzo burzliwą historią, szczególnie po II wojnie światowej. Obecnie rządzi tam junta wojskowa, która doprowadziła do skrajnej izolacji kraju na arenie międzynarodowej.

Od XIX wieku Birma (inna nazwa kraju to Myanmar) do zakończenia II wojny światowej znajdowała się pod panowaniem brytyjskim – w latach 30. XX wieku miało miejsce powstanie przeciwko Brytyjczykom związane z szybkim rozwojem birmańskiego ruchu narodowowyzwoleńczego. Wielka Brytania zdecydowała się wówczas wydzielić Myanmar z Indii jako odrębną kolonię i wprowadzić tam osobny rząd i parlament. Po zakończeniu II wojny światowej Brytyjczycy powrócili do opanowanej przez Japończyków Birmy i doprowadzili do powstania w 1948 niepodległego państwa.

Rządy demokratyczne trwały jednak zaledwie 14 lat – w latach 60. doszło bowiem do przewrotu wojskowego. Władzę przejęła Rada Rewolucyjna z generałem Ne Win, który zapowiedział, że Birma będzie dążyć do własnej realizacji socjalizmu (miał to być socjalizm buddyjski). W kraju doszło do nacjonalizacji przemysłu, banków, handlu zagranicznego (który następnie został zawieszony), a dogmatyzm ideologiczny, rozwój cenzury...

Podobne wypracowania