Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław August Poniatowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław August Poniatowski na świat przyszedł dnia 17 stycznia 1732 roku, w miejscowości Wołoczyn. Rodzicami przyszłego króla byli Stanisław Poniatowski i Konstancja Czartoryska. Był on osobą wszechstronnie wykształconą. Dużą wiedzę zgromadził podróżując po Europie i przyglądając się zdobyczom innych krajów nie tylko w dziedzinie polityki, ale również kultury czy ustroju państwa (jak to miało miejsce podczas pobytu w Anglii).

Poniatowski ubiegał się o tron polski. W owych dążeniach miał poparcie Familii Czartoryskich oraz carycy Katarzyny. Jednakże, co do przychylności wschodniej monarchini, znajomość owa przysporzyła Poniatowskiemu, jako władcy, wiele kłopotów i nieprzyjemności. Udało mu się objąć tron w roku 1764. Oficjalna koronacja odbyła się jeszcze tego samego roku, dnia 25 listopada w Warszawie. Początki panowania nowego króla nie były łatwe, zresztą jak cały okres jego rządów. Pierwszym problemem, na jaki natrafił Poniatowski była postawa szlachty. Zarzucała ona władcy politykę prorosyjską. Poniatowskiemu ciężko było walczyć z tak formułowanymi zarzutami, które jak dotąd nie miały realnego odniesienia w rzeczywistości i polityce, którą starał się prowadzić. Wyrazem niezadowolenia szlachty z poczynań...

Podobne wypracowania