Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt III Waza - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt III Waza na świat przyszedł dnia 20 czerwca 1566 roku. Jego rodzicami byli książę szwedzki Jan i Katarzyna Jagiellonka. Kiedy przyszły władca Polski narodził się sytuacja, w jakiej znajdowała się jego rodzina, nie napawała optymizmem. Jego rodzice więzieni byli przez Eryka XIV. Kiedy pozbawiono go tronu, wszyscy troje odzyskali wolność. Mało tego, Jan został królem Szwecji. Dzięki temu, w przyszłości, jego syn miał szanse na odziedziczenie tronu, a także ubieganie się o tytuł królewski w Polsce. Sytuacja do tego była wręcz idealna, gdyż oba kraje sprzymierzyły się przeciwko Rosji. Połączenie ich osobą władcy mogło zatem przynieść wiele korzyści.

Przyszły król Polski miał dwie żony. Pierwszą z nich była Anna Habsburżanka. Drugą wybranką króla została Konstancja również pochodząca z Habsburgów.

Syn Jana postanowił wykorzystać szansę. Kiedy zmarł Stefan Batory, Zygmunt rozpoczął ubieganie się o polską koronę. Miał jednak kontrkandydata w osobie Maksymiliana Habsburga. Szlachta nie potrafiła porozumieć się na sejmie elekcyjnym. Doszło więc do absurdalnej sytuacji, kiedy to obaj kandydaci otrzymali tytuł królewski. Sytuację tą należało jak najszybciej rozwiązać. W kraju zawiązywały się konfederacje sprzyjające...

Podobne wypracowania