Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozpad ZSRR - skutki, przyczyny, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Radziecki kolos terytorialny i wpływ jaki wywierał na cały świat był niesamowity. Moskwa decydowała niemalże o połowie świata, władze tego kraju mieli wspaniale rozwiniętą aparaturę szpiegowską, inwigilację i politykę terroru i strachu. W pod koniec lat 90-tych mimo wspaniale rozwiniętych umiejętności wpływania na decyzje innych państw, imperium radzieckie zaczęło chylić się ku upadkowi.

Przyczyn było wiele, jedną z nich była sytuacja gospodarcza oraz rosnące napięcia etniczne które spowodowały, że władze na Kremlu traciły kontrolę nad rozwojem wypadków. Liczne bunty i wystąpienia ludności wchodzącej w skład Związku Radzieckiego zaczęły być uciążliwe. Problemy pojawiły się na Kaukazie, gdzie toczono wojny z Ormianami i Azerami, a także Rumunami i Rosjanami w Mołdawii. Dodatkowo sprawę upadku ZSRR potęgowały sytuacje w krajach partnerskich typu Polska czy Czechosłowacja. W marcu 1990 r. niepodległość ogłosiła Litwa a po niej wiele innych państw nadbałtyckich. W marcu 1991 r. odbyło się referendum na temat zachowania ZSRR jako odnowionej federacji równoprawnych, suwerennych republik. Wzięło w nim udział 9 spośród 15 republik. Republiki bałtyckie takie jak Litwa, Łotwa i Estonia ogłosiły pełną niepodległość i nie chciały wracać do poprzednich struktur....

Podobne wypracowania