Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uwarunkowania powstania Ruchu Ludowego na ziemiach polskich do roku 1918

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć Rzeczpospolita Polska doprowadziła samą siebie do upadku na przełomie wieku XVIII i XIX, choć politycznie zależna była od swoich zaborców, nie znaczy to, że na terenach etnicznie polskich nie rozwijały się żadne ruchy o charakterze społecznym, czy też politycznym. Wręcz przeciwnie - można śmiało stwierdzić, iż rozwijały się one całkiem sprawnie i obficie, rodząc liczne organizacje, które miały skupiać w swoich rękach interesy różnych klas społecznych, czy też interes Polaków jako narodowości.

Były to ruchy dążące do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też organizacje, który pierwszeństwo w swych programach oddawały kwestiom ekonomicznym, poprawie bytu robotników i chłopstwa, a na dalszy plan odsunięto polskie dążenia niepodległościowe. Jedne działały w pełnej tajemnicy, konspirując swoje struktury przed zaborcami, inne starały się wprowadzać swoje struktury w zastaną rzeczywistość w sposób całkiem legalny, bądź na poły legalny. Jako sztandarowy przykład takich społeczno-politycznych przeobrażeń w narodzie polskim można wymienić na przykład ruch ludowy.

Ruch ten pierwotnie rozpoczął swoje kształtowanie się na terenach zaboru austriackiego, na terenach Galicji, która zresztą cieszyła się sporą autonomią...

Podobne wypracowania