Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

XX wieczna demokracja i jej funkcje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XX stał się jednym z najważniejszych okresów w dziejach światowej demokracji. To właśnie wtedy rozwinęła się ona najbardziej, rozpowszechniając się na kolejne kraje. Jednakże warto przy tym zaznaczyć, że demokracje w różnych krajach nie są sobie równe. I nie chodzi tu o aspekty jakościowe – demokracja lepsza, bądź gorsza – co raczej o sposoby działania, rodzaje rozwiązań itd. Stąd też w łatwy sposób zauważymy, iż demokracja amerykańska zupełnie nie przystaje do demokracji w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy w Polsce. Na czym polegają te różnice?

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje monarchia parlamentarna, w której władzę sprawuje przede wszystkim rząd odpowiedzialny przed dwuizbowym parlamentem, podczas gdy monarcha spełnia jedynie funkcje reprezentacyjne. Sam parlament składa się z Izby Lordów oraz Izby Gmin. Do Izby Gmin odbywają są powszechne wybory. Cechą charakterystyczną dla demokracji Wielkiej Brytanii jest to, że scena polityczna zdominowana jest przez dwie największe partie – Partię Pracy oraz przez Partię Konserwatywną, z związku z czym system ten nazywa się systemem dwupartyjnym.

Inaczej wygląda to na terenie Niemiec czy Austrii, gdzie funkcjonuje system kanclerski. Zgodnie z...

Podobne wypracowania