Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny polsko-szwedzkie w XVII w. - ostatni etap wojen - potop szwedzki - 1655-1660

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po, jak się wydawało, ostatecznym rozwiązaniu konfliktu ze Szwecją w Sztumskiej Wsi, Rzeczpospolita Obojga Narodów niedługo cieszyła się pokojem. Wojny z Rosją, a później bunty chłopskie na Ukrainie nadwerężyły armię i szkatułę państwa.  Po sukcesach wojny trzydziestoletniej, Szwecja cieszyła się opinią silnego gracza na politycznej scenie Europy. Duża armia wymagała jednak stałego dopływu pieniędzy. Szwedzi potrzebowali wojny, która pozwoliłaby zapewnić żołnierzom utrzymanie, a szlachcie – zdobycze i nowe ziemie. Osłabiona toczonymi od półwiecza wojnami Rzeczpospolita po raz kolejny okazała się idealnym łupem.

Powodów kolejnej napaści było więcej. Rosnąca w siłę Rosja nieustannie zbliżała się ku szwedzkim Inflantom. Posiadanie takiego sąsiada nie byłoby korzystne. Ponadto, by w pełni kontrolować bałtycki handel, Szwecja musiała opanować porty Pomorza, przede wszystkim polski Gdańsk i brandenburski Królewiec. Ostatecznym impulsem do wypowiedzenia Rzeczypospolitej wojny była interwencja Hieronima Radziejowskiego, polskiego magnata i awanturnika, obecnie wyjętego (za knucie przeciw królowi Janowi Kazimierzowi oraz kontakty z Kozakami) spod prawa infamisa. Ów zdrajca, uciekając przed wyrokiem śmierci do Austrii,...

Podobne wypracowania