Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legiony Polskie - główne bitwy, przywódcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polacy od początku wybuchu I wojny światowej byli aktywni zarówno na międzynarodowej arenie dyplomatycznej, jak i na polach walki na różnych frontach. Nie mogło ich również zabraknąć w Austrii, stąd też tworzyli tam swoje oddziały wojskowe, które w przyszłości miały stać się podstawą odrodzonej Polski.

16 sierpnia 1914 roku w Krakowie odbyło się zebranie posłów z Koła Polskiego przy parlamencie wiedeńskim i Sejmie Krajowym Galicyjskim przy udziale przedstawicieli Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych (KSSN) oraz Centralnego Komitetu Narodowego. W trakcie owego zebrania postanowiono o utworzeniu dwóch Legionów Polskich – Zachodniego i Wschodniego.

Legion Wschodni utworzono już 21 września 1914 roku i jego dowódcą mianowano Adama Pietraszewicza, natomiast Legion Zachodni zrodził się 19 grudnia 1914 roku i dowodził mu najpierw Rajmund Baczyński, a następnie Karol Durski-Trzaska, od lutego 1916 roku generał Stanisław Puchalski, od kwietnia 1917 roku pułkownik Z. Zieliński. Do każdego z legionów miało przynależeć po 8 tysięcy żołnierzy będących ochotnikami z Królestwa bądź też mężczyznami nie podlegającymi powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej w formacjach armii austro-węgierskiej....

Podobne wypracowania