Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rok czterech cesarzy - Galba, Oton, Witeliusz, Wespazjan

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zapoczątkowana w 27 r. p.n.e. przez Oktawiana dynastia julijsko-klaudyjska władała rozległym Imperium Rzymskim nieprzerwanie do roku 68 n.e. Ostatnim jej przedstawicielem był ekscentryczny cesarz Neron, który mimo trzykrotnego małżeństwa nie doczekał się męskiego potomka. Niejasność odnośnie następstwa tronu po zmarłym śmiercią samobójczą Neronie stała się przyczyną krótkiego, bo jedynie około rocznego, okresu bratobójczych wojen i spisków pomiędzy poszczególnymi kandydatami na nowego władcę.

W 68 r. p.n.e. legiony stacjonujące w różnych częściach Imperium zaczęły kolejno ogłaszać swoich dowódców nowymi cesarzami. Pierwszym, który zgłosił się w Rzymie swoją chęć do przejęcia schedy po Neronie był Galba -szanowany na zachodzie dowódca wojskowy, namiestnik prowincji Hispania Terraconensis od wiosny roku 68, który zjawił się w Rzymie już w październiku, czyli niespełna cztery miesiące po śmierci cesarza. Podstawowym problemem z jakim przyszło się zmierzyć nowemu władcy był chroniczny brak pieniędzy w skarbcu Imperium. Zmuszony przez okoliczności do podejmowania szeregu niepopularnych decyzji Galba, szybko stracił zaufanie otoczenia. Niezadowoleni z powodu braku żołdu pretorianie uknuli spisek...

Podobne wypracowania