Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia starożytnej Grecji - religia starożytnych Greków

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jak wiadomo, w starożytności Grecja nie tworzyła jednolitego państwa, a raczej sieć tzw. polis, tj. państw-miast, które łączyła jedność kulturowa, językowa i religijna. Co prawda, każde z miast mogło posiadać inne przewodnie bóstwo, które patronowało jego powstaniu, trwaniu i rozwojowi, jednakże ogólny zarys, symbolika, znaczenie, mity i legendy były ze sobą zbieżne, lecz nie identyczne.

Zdecydowana część greckich bóstw związana była nie tylko z niebem, ale także z ziemią. Bóstwa, które czcili starożytni Grecy, były obecne w ich życiu i można było je „spotkać”. Często utożsamiano je ze zjawiskami przyrodniczymi i umiejscawiano w gajach, strumieniach, źródełkach i jaskiniach. Wystarczy rzucić okiem na szereg postaci mitologicznych takich jak: centaury żyjące wśród ludzi czy też fauny, nimfy, leprekauny.

Warto również zauważyć, że bogowie greccy mieli charakter antropomorficzny, tj. wyglądem, zachowaniem i cechami przypominali zwykłych ludzi. Zresztą podobnie jak oni posiadali swoje wady i zalety – złościli się, gniewali, byli żądni krwi, ale i litościwi. Stąd też jedni budzili u swoich wyznawców lęk i trwogę, drudzy zaś mieli sprzyjać ludziom i bardzo chętnie im pomagać.

Są...

Podobne wypracowania