Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spotkanie Lipski - Ribbentrop (1938) - zaostrzenie konfliktu polsko-niemieckiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hitler po dojściu do władzy na początku lat 30. XX w. na każdym kroku powtarzał, że Niemcom brakuje przestrzeni życiowej (niem. lebensraum). Jego agresywna doktryna, ksenofobiczna ideologia i mocarstwowe plany nieuchronnie zmierzały do wywołania wielkiego światowego konfliktu. Traktat w Locarno, podpisany w 1925 r. przez przedstawicieli Rzeszy Niemieckiej z jednej oraz wysłanników rządów Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Belgii z drugiej strony, gwarantował nienaruszalność (tylko) niemieckiej granicy zachodniej, de facto dając Hitlerowi wolną rękę do aneksji na wschodzie kosztem głownie Polski i Czechosłowacji.

Mimo wielokrotnych zapewnień o dobrych chęciach ułożenia stosunków polsko-niemieckich oraz gwarancji pokojowych, nikt z zainteresowanych nie miał wątpliwości, że pewne korekty granicy pomiędzy oboma krajami będą nieuniknione. W roku 1938 rozpoczęła się zapowiadana niemiecka ekspansja na wschód. Pierwszymi jej ofiarami, już w marcu tego roku stały się teoretycznie „zaprzyjaźniona” z Rzeszą Austria oraz w gruncie rzeczy bezbronna Czechosłowacja. Ośmielony spektakularnymi sukcesami terytorialnymi i faktycznym brakiem reakcji ze strony Zachodu, Hitler postanowił następne swoje żądanie skierować do rządu polskiego.

Do oficjalnego...

Podobne wypracowania