Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch Narodowy - Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne - program, przedstawiciele, wpływ historyczny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z przedstawicieli ruchu narodowego, który rodził się na ziemiach polskich podczas zaborów, było Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, utworzone w 1897 roku z inicjatywy Ligi Narodowej. Było to legalne przedstawicielstwo ruchu narodowo-demokratycznego, któremu przewodził Roman Dmowski, a które skupiało wokół siebie organizacje o charakterze politycznym, społecznym, czy kulturalnym, zarówno działających legalnie, jak i konspiracyjnych. Zresztą samo Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne opowiadało się za legalnym działaniem i z poszanowaniem dla prawa.

Ideologicznie Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne kładło nacisk na rozwój sił narodowych, a także budowanie narodowej świadomości pośród polskiego społeczeństwa. To właśnie w słabej, nierozwiniętej świadomości narodowej widziano główne zagrożenie na drodze do niepodległej Polski. Zagrożenie stanowiły również inne narody. Silnie przy tym podkreślano, iż przyszłość Polski zależy właśnie od ludu, dlatego też stawiano na długofalową i wielowymiarową pracę, zarówno kulturalną jak i oświatową w różnych środowiskach - zarówno pośród robotników, duchowieństwa, jak i w stowarzyszeniach kobiecych. Ważnym aspektem w koncepcji owego...

Podobne wypracowania