Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia Francji - Ludwik IX - panowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1226 zmarł na febrę, panujący zaledwie przez trzy lata we Francji, król Ludwik VIII z dynastii Kapetyngów. Jego naturalnym następcą był małoletni syn – Ludwik IX, w imieniu którego tymczasowo władzę w charakterze regentki sprawowała matka, Blanka Kastylijska. Królowej udało się utrzymać względny porządek w państwie, pomimo zorganizowanego oporu i buntów feudałów oraz interwencji zbrojnej angielskiego króla, Henryka III.

Ludwik IX rozpoczął samodzielne rządy w roku 1242. Jego panowanie we Francji charakteryzuje się licznymi skutecznymi reformami wewnętrznymi, które oprócz wzmocnienia pozycji i autorytetu władcy, doprowadziły także do usprawnienia administrowania państwem oraz definitywnego zakończenia okresu tzw. anarchii feudalnej, która zapanowała w Europie Zachodniej po rozpadzie państwa Franków. Ludwik IX wprowadził we Francji rządy silnej ręki, co objawiało się m. in. w wielkiej dbałości o przestrzeganie fiskalnych powinności królewskich wasali wobec swojego suwerena, nad którymi czuwali specjalnie w tym celu mianowani urzędnicy skarbowi oraz rozbudowany aparat administracji lokalnej. Z czasem pozycja króla wzrosła do tego stopnia, iż był on w stanie wydawać...

Podobne wypracowania