Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzemiosło średniowieczne - kryzys w rzemiośle w XIV w. Górnictwo średniowieczne i sukiennictwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ogólnoeuropejski kryzys produkcji rzemieślniczej jaki miał miejsce w XIV wieku dotknął głównie wielkie ośrodki miejskie, głównie we Flandrii - Brugia, Gandawa, Ypres i Włoszech - Florencja, Siena. Słynące od wieków z wytwarzania najlepszej jakości sukna ośrodki flandryjskie w gruncie rzeczy uzależnione były od dostaw surowca, głównie z Anglii oraz w mniejszym stopniu z Hiszpanii. Rosnąca pozycja związku kupieckich miast północnych, czyli Hanzy oraz okres długotrwałej i wyniszczającej obie strony rywalizacji politycznej i militarnej, znany jako wojna stuletnia, postawił flandryjskich kupców (formalnie uznających zwierzchność Francji) wobec sytuacji, w której mieli oni problem z zapewnieniem swoim towarom odpowiedniego zbytu oraz dostarczeniem swoim fabrykom wymaganej ilości surowca, jakim było sukno (sprowadzane przecież z wrogiej Anglii).

Pogarszająca się sytuacja flandryjskiego przemysłu spowodowała otwarcie nowych, zlokalizowanych w mniejszych miastach centrów produkcji sukienniczej, które wytwarzały sukno tańsze oraz zdecydowanie gorsze jakościowo, przeznaczone do niższych warstw społeczeństwa, w tym także do chłopstwa. Dodatkowo rolę hegemonów w produkcji sukienniczej na rynek europejski zaczęły...

Podobne wypracowania