Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Katarynka” Bolesława Prusa po raz pierwszy ukazała się w 1880 r. Opowiada ona historię Pana Tomasza – człowieka dobrze wykształconego i potrafiącego odnaleźć radość w otaczającym go świecie. Jedynym problemem głównego bohatera było to, że mimo ciekawej osobowości i licznych prób przezeń podejmowanych, nie mógł znaleźć dla siebie odpowiedniej kobiety. Istniała też jedna rzecz, która potrafiła wybić go nawet z najlepszego nastroju – muzyka płynąca z katarynki.

Już w młodości mecenas dał się poznać jako osoba o dobrym guście, znawca kultury wysokiej. Swoją erudycją potrafił zjednać sobie wielu przyjaciół. Całe jego życie było niezwykle uporządkowane. Porządek ten burzyły tylko dźwięki znienawidzonych przez niego katarynek. Pan Tomasz płacił nawet stróżowi za to, by nie wpuszczał ich na podwórze. Spokojne i ułożone życie głównego bohatera zmieniło się, gdy do jego sąsiedztwa wprowadziły się dwie kobiety opiekujące się niewidomą dziewczynką. Mecenas nie wiedział początkowo o kalectwie dziewczynki. Uświadomił je sobie dopiero wtedy, gdy zobaczył, że nie reaguje ona na mocne promienie słoneczne. Pan Tomasz, chociaż koncentrował się głównie na własnych sprawach i wypełnianiu swoich obowiązków,...

Podobne wypracowania