Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - problematyka dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Chłopi” Władysława Reymonta to dzieło bardzo obszerne i rozbudowane. Czterotomowa opowieść o życiu mieszkańców Lipiec dostarcza odbiorcy wielu przeżyć emocjonalnych, ale także licznych przemyśleń. Przyjrzyjmy się najważniejszej tematyce dzieła Reymonta, za które autor został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1924 r.

Powieść Władysława Reymonta ukazuje szeroką panoramę wiejskiej społeczności. Już na pierwszy rzut oka widać, że mieszkańcy Lipiec nie stanowią jednorodnej wspólnoty. Można wyodrębnić różne warstwy tego społeczeństwa.

Na najwyższym stopniu znajdowali się najbogatsi chłopi (kowal, młynarz, Boryna). Przysługiwało im najwięcej przywilejów (honorowe miejsca w kościele, możliwość zatrudniania pracowników, nieco lepsze kontakty z dworem).

Wśród ludzi średniozamożnych możemy umieścić Dominikową (matkę Jagny). Jej komfortowa sytuacja wynikała z posiadania niemałego majątku oraz z faktu bycia matką dwóch pracowitych młodzieńców.

Następną pozycję zajmuje najbiedniejsza warstwa chłopska (tutaj możemy wymienić chociażby Bylicę). Posiadana ziemia ledwo wystarcza im na zaspokojenie własnych potrzeb, a nędza często zagląda do ich domostw. Jednakże zazwyczaj mogą oni liczyć na pomoc bogatszych,...

Podobne wypracowania