Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - Motyw danse macabre w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw tańca śmierci, czyli z języka łacińskiego „danse macabre”, był bardzo popularny w sztuce średniowiecza. Miał za zadanie uwidocznić przemijalność ludzkiej egzystencji, kruchość ludzkiego życia i zwrócić uwagę na to, jak ważne jest troszczenie się o rzeczy ostateczne, skupienie się na życiu duchowym, nie zaś cielesnym. Możemy odnaleźć wiele odniesień, zwracających uwagę na to, jak nieistotna jest pozycja społeczna, majątek oraz wszystkie doczesne wartości w momencie, kiedy – jak wiadomo wszystko przemija, jest marnością; kiedy nadchodzi moment śmierci oraz przychodzi chwila rozliczeń.

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” jest średniowiecznym dialogiem pisanym w formie wiersza. Nie ma pewności, kto jest autorem tego (największego) zabytku polskiej poezji średniowiecznej - przypuszcza się, że autor to Mikołaj z Mierzyńca. Jednak utwór ten nie zachował się w oryginalnej wersji. Znamy go jedynie w formie odpisu uzupełnionego o - powstałe pod koniec - XVI wieku zakończenie.

Dzieło ukazuje istotne czy wręcz - fundamentalne znaczenie duchowych wartości,  przedstawia rozmowę, które jest poniekąd wywiadem z Siłą Ostateczną. W ten sposób autor zwraca naszą uwagę na nieuchronność pewnych zdarzeń. Poniekąd...

Podobne wypracowania