Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Wywiad”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - motyw śmierci. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” to utwór napisany w formie dialogu. Wiersz pozwala nam odnaleźć, poczuć i wyobrazić sobie odrażający wizerunek Śmierci, jej makabryczność, zrozumieć powodowany przez nią powszechnie strach. Śmierć jest okrutna, niewzruszona, nieprzekupna, w pewnym momencie przyjdzie po każdego z nas, bez względu na to, jakie życie prowadziliśmy wcześniej. W „Rozmowie” Śmierć przedstawiona została jako rozkładające się ciało wychudzonej, bladej kobiety, trzymającej w ręku kosę. Nie daje ona nadziei Polikarpowi, który w głębi duszy wciąż wierzy, że zostanie ocalony. Kobieta wykonuje zadanie zlecone jej przez Boga. W wyrazistej metaforze Śmierć ma ucinać głowy, zapraszając ludzi do tańca (popularny motyw „danse macabre”).

W „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” występuje nawiązanie do biblijnego „vanitas vanitatum et omnia vanitas”. Przekaz jest jednoznaczny - życie nasze jest marnością, ponieważ i tak skończy się śmiercią, która jest nieuchronna; wszystkie bogactwa (materialne i duchowe), jakie gromadziliśmy przez lata, zostają nam odjęte. Śmierć panuje nad światem; może z nią wygrać tylko Jezus Chrystus. Bohaterka przyznaje, że tylko jemu jednemu udało się uciec z jej...

Podobne wypracowania