Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Różne sposoby przedstawiania miłości na przykładzie „Pieśni nad Pieśniami” oraz „Hymnu o Miłości”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Tak więc trwają: wiara, nadzieja, miłość... z nich zaś największa jest miłość”
- „Hymn o Miłości”

Miłość to siła, która od tysięcy lat spaja rodziny, narody i kultury. To ona sprawia, że przypadkowe i obce sobie jednostki łączą się w pary, rodziny, a rodziny - w narody. Z nich tworzy się historia i powstaje kultura. Od zarania dziejów istniejące, owo najsilniejsze z uczuć - silniejsze od potrzeby jedzenia czy instynktu samozachowawczego - rozmaicie przedstawiano i różną wagę mu przypisywano. Ale źródło i sedno pozostawało niezmienne.

Biblia, jak powszechnie wiadomo, powstawała na przełomie około tysiąca ośmiuset lat. Historie, do których nawiązuje albo nigdy się nie wydarzyły, albo miały miejsce znacznie dawniej, aniżeli datuje się najstarsze zapiski biblijne. Istnieje w jej obrębie zatem olbrzymia rozpiętość czasowa, kulturowa, znaczeniowa. Wiele z opowieści nie miało nawet nic wspólnego z Bogiem Jahwe czy Chrystusem – po prostu zostały zaadaptowane z pogańskich mitologii czy opowieści. Lecz mimo tych aspektów, miłość zawsze wiodła prym w religii chrześcijańskiej. Istniała ona w świadomości ludzi jako jedna z najważniejszych prawd i przykazań.

„Pieśń nad pieśniami”...

Podobne wypracowania