Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw dobra i zła - „Apokalipsa” św. Jana i inne utwory literackie. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym tematem „Apokalipsy” jest sąd nad ludźmi, zarówno tymi, którzy w swoim życiu czynili źle, jak i tymi postępującymi dobrze. Sytuacja przedstawiona jest jasno i klarownie: ci, którzy żyli nieuczciwie i nie wyrazili skruchy, zostają ukarani, natomiast sprawiedliwych czeka nagroda. Nie znamy szczegółowych działań osądzającego Boga, wiemy jednak, że Jego kryteria przestrzegane będą ściśle, a wyrok zostanie wykonany. Decyzja Boga jest ostateczna i nieodwołalna, a także - jak mówi nam religia chrześcijańska - jedynie słuszna.

Jednak tak pewna i jednoznaczna ocena sytuacji zdarza się w literaturze rzadko. Najczęściej dobro i zło są ze sobą w jakiś sposób powiązane i nie można ich rozdzielić. Czasem dany czyn ma co najmniej dwa aspekty, cechuje się ambiwalencją moralną, a czyjś uczynek jest dobry w jednym aspekcie, pozostający złym w innym. Wszystko zależy od punktu odniesienia, dlatego granica między dobrem a złem bywa płynna.

Kontrowersje budzi zachowanie Rodiona Raskolnikowa z książki Fiodora Dostojewskiego pt.: „Zbrodnia i kara”. Bohater zabija lichwiarkę oraz jej siostrę, aby zdobyć środki niezbędne do życia dla jego rodziny i innych biednych. Sam czyn zasługuje bez wątpienia na potępienie,...

Podobne wypracowania