Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Padlina” - interpretacja i analiza wiersza

„Padlina” jest wierszem autorstwa Charlesa Baudelaire'a, francuskiego poety, który okrzyknięty został prekursorem symbolizmu. Utwór to rodzaj prowokacji literackiej. Już sam tytuł – „Padlina” – jest szokujący. Domyślamy się, że poeta przedstawi nam obraz martwego ciała, jednakże sądzimy, że będzie to opis w miarę ogólny, obiektywny. Tymczasem zostajemy zaskoczeni ilością detali, makabrycznością obrazu i swoiście perwersyjnym turpizmem.

Wiersz rozpoczyna się zwrotem do adresata, którym w tym wypadku jest towarzyszka spaceru, ukochana podmiotu lirycznego. Brzmi on: „Przypomnij sobie”. Obraz, do  którego odwołuje się podmiot liryczny, jest znany dla obu osób („cośmy widzieli”). W kolejnym wersie przedstawiony został piękny, letni dzień, podczas którego odbywał się spacer. Sielankowy i jasny obraz zakłóca widok „plugawej padliny”, którą para dostrzegła na trawniku. Zwłoki „siały truciznę”, brzuch pełen był zgnilizny. Prażące słońce przyśpieszało rozkład ciała – proces ten musiał postępować bardzo szybko, gdyż podmiot liryczny wspomina o szkielecie, na który czatował pies. Znaczy to, że kości pozbawione były już...

Podobne wypracowania