Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Satyra na leniwych chłopów” - interpretacja i analiza utworu

„Satyra na leniwych chłopów” jest dziełem, którego powstanie datuje się na koniec XV w. W przypadku takich utworów zazwyczaj dysponuje się jedynie szczątkami informacji  o ich historii i wymowie. Nie inaczej jest tym razem. Współcześnie używany tytuł, jak sugerują badacze, jest błędny. Swoją opinię opierają na następujących przesłankach: słowo „chłop” w XV w. było określeniem obraźliwym i używanym względem przedstawiciela każdej warstwy społecznej (bardziej odpowiednim sformułowaniem jest „kmieć”). Dodatkowo, według nich, tematem nie jest lenistwo, ale przebiegłość poddanych, którzy skutecznie „wykręcają się” od pańszczyzny. Tak więc historycy literatury wysuwają tytuł: „Satyra na chytrych kmieciów”.

Po tym wstępie warto przyjrzeć się kontekstowi historycznemu utworu. W XV w. główną częścią polskiego społeczeństwa byli właśnie ludzie związani z rolą – kmiecie (później chłopi). Pola uprawne oczywiście nie były ich własnością, dzierżawili je od pana. W zamian byli zobowiązani do odpracowywania jednego dnia w tygodniu na gruntach właściciela. Z czasem najniższa warstwa była coraz mocniej uciskana, pańszczyzna stawała się coraz cięższa i bardziej czasochłonna,...

Podobne wypracowania