Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki jako przedstawiciel literatury ziemiańskiej - rozwiń i wytłumacz to stwierdzenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nurt dworski i ziemiański to dwa główne prądy tendencji literackich w baroku. Niektórzy do tego podziału wkomponowują jeszcze literaturę plebejską, która rozwijała się coraz bujniej. Wacław Potocki zaliczany był do paradygmatu twórczości sarmackiej (sformułowanie używane zamiennie z terminem „ziemiańska”. Postarajmy się wytłumaczyć dlaczego.

Literatura dworska skupiała twórców obracających się wokół króla. Było to towarzystwo kosmopolityczne, które nie specjalnie przywiązywało uwagę do losów Rzeczypospolitej, jej tradycji i obyczajów. Artyści ci z większą uwagą odnosili się natomiast do kunsztownej formy swoich utworów, stosowali sprytne koncepty, używali bardzo ciekawych porównań i metafor., przejmowali zagraniczne wzorce. Tematyka ich twórczości były, z punktu widzenia człowieka zaangażowanego w sytuację polityczną ojczyzny, błaha. Opisywali piękno spotkanych niewiast, stawiali na zmysłowość i emocjonalność tekstów.

Przed takim dziełem stawiano bardzo proste zadanie - miało zaintrygować i wprawić w zdumienie odbiorcę, a przy tym dowieść mistrzowskiego poziomu poety. Nie uciekano także od tematyki śmierci i przemijania (charakterystycznej dla całej...

Podobne wypracowania