Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - charakterystyka pana Tomasza z „Katarynki”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem noweli Bolesława Prusa „Katarynka” jest pan Tomasz - starszy mężczyzna, z wykształcenia prawnik. W chwili, gdy go poznajemy jest już na emeryturze. Po wielu latach pracy na stanowisku adwokata dorobił się wielkiego majątku. Mieszka w pięknym, dużym domu, w którym ciągle coś zmienia, dokupuje nowe sprzęty: „Zmieniał meble, przestawiał zwierciadła, kupował obrazy”.

Bohater ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, które kultywuje każdego dnia, jak codzienny spacer po mieście: „Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, żeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej- i szedł dalej”.

Pan Tomasz ma szare, łagodne oczy, rumianą twarz, szpakowate włosy, siwe bokobrody i kręcone wąsy. „Latem nosił się wykwintnie, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła i nieco wyszarzały cylinder”. Wygląd mężczyzny odzwierciedlał jego wysoką pozycję społeczną. Zawsze chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. Zawsze głęboko nad czymś zamyślony, nigdy się nie spieszył. „W...

Podobne wypracowania