Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego jako powieść kryptopolityczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cechą charakterystyczną polskiej literatury okresu zaborów są pojawiające się w niej aluzje do sytuacji politycznej formalnie nieistniejącego państwa. Ich przebłyski znajdziemy w twórczości każdego okresu literackiego przypadającego na te lata. Nie inaczej jest z młodopolskim pisarstwem Stefana Żeromskiego. Kiedy wydawał on „Ludzi bezdomnych” nadal działała cenzura, musiał więc umiejętnie ukrywać wątki polityczne. W tym wypracowaniu chciałbym przedstawić te występujące w wymienionym utworze.

Ten aspekt powieści można wiązać z metaforyczną funkcją tytułu, odnoszącą się do tęsknoty ludzi za ojczyzną. Wacław, brat Joanny, cierpi na wygnaniu, na które trafił z powodów politycznych. Jest to przedstawienie bohaterstwa i cierpień ludzi, starających się wziąć losy ojczyzny we własne ręce.

W utworze pojawiają się także aluzje do poglądów politycznych autora, któremu było blisko do lewicy. Odnajdziemy je w postawie Wiktora Judyma - działacza społecznego, który musiał opuścić ojczyznę nie tylko z powodu biedy, ale też by uniknąć aresztowania za swoją postawę. Z nurtem socjalistycznym związany jest także inżynier Korzecki, prowadzący na jego rzecz działalność konspiracyjną, chociażby starając się przygotować górników...

Podobne wypracowania