Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Apollo i Marsjasz” - motyw artysty - opracowanie

W wierszu „Apollo i Marsjasz” Herbert wypowiada się na temat sztuki, która ma swe źródło w cierpieniu. Ukazuje dwie sylwetki artysty. Apollo reprezentuje boską doskonałość sztuki, „słuch absolutny”, wyjątkowy kunszt. Marsjasz dotkliwe doświadczenie, cielesność, prawdę o życiu.

Herbert często odwołuje się do wątków mitologicznych. Tym razem także sytuacja liryczna została oparta na mitycznej opowieści o pojedynku boga z sylenem. Marsjasz był doskonałym artystą, autorem wielu hymnów i ich wykonawcą. Świadomy swej wartości, zdecydował się wystąpić w artystycznej rywalizacji przeciwko samemu Apollonowi, bogowi poezji. Pojedynek z góry był przesądzony, sędziowie nigdy by się nie ośmielili wystąpić przeciwko bogowi, nawet gdyby jego kunszt znacznie ustępował talentowi Marsjasza. Okrzyknięty zwycięzcą Apollo mści się na rywalu, skazując go na okrutną śmierć. Tyle mitologia.

Zbigniew Herbert sięgnął do tego mitu, by ukazać wartość prawdziwej sztuki, opartej na doświadczeniu, wyrażającej prawdę o życiu, wyrastającej z cierpienia. Sztuki silnie związanej z odczuwaniem. Wiersz nie odnosi się do pojedynku, ale ukazuje już sam akt zemsty boga, który jednocześnie jest dowodem jego klęski. Obdarty ze skóry...

Podobne wypracowania