Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - Kreacja utopii - refleksje po lekturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to historia dorastania i kształtowania charakteru głównego bohatera. Z lekkomyślnego młokosa, trwoniącego pieniądze i czas, Mikołaj staje się odpowiedzialnym i dojrzałym człowiekiem. Ogromne zasługi w tej przemianie ma pobyt Doświadczyńskiego na wyspie Nipu, zamieszkanej przez plemię Nipuańczyków. Mikołaj trafia tam po katastrofie statku, na którym płynął z Amsterdamu do Batawii. Do katastrofy dochodzi po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei, można więc domniemywać, że wyspa położona jest gdzieś na Oceanie Indyjskim.

Opowieść o pobycie w krainie Nipu, stanowiąca drugą część powieści, to klasyczna utopia. W utopiach, które były znane już w starożytności, opisywano fikcyjne państwa, kierujące się idealnymi zasadami społecznymi, by dla kontrastu porównać je z zasadami panującymi w realnych państwach. Generalnie, utopie to krainy, w jakie mogłyby przemienić się kraje zamieszkane przez zwykłych ludzi, gdyby ludzi tych pozbawić wszystkich wad i przywar – chciwości, żądzy władzy, pychy, lenistwa czy przemocy.

Ustrój Nipu opiera się na równości – wszyscy są równi wobec siebie, nie ma wodzów, ewentualnie funkcję zwierzchnią pełni Rada Starszych,...

Podobne wypracowania