Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Symbolizm w literaturze - Symbolizm u Staffa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Symbolizm jako nowy prąd w literaturze i sztukach plastycznych zaczął pojawiać się sporadycznie już na początku drugiej połowy XIX wieku, zaś w latach 80-tych doczekał się formy manifestu programowego. Ów kierunek stanowił odpowiedź na naturalizm z jego rzeczowymi opisami świata, oto bowiem twórcy zwrócili się ku tematyce metafizycznej, rezygnując z realizmu na rzecz ukazania subiektywnego, często zupełnie abstrakcyjnego stanu duszy artysty, dla którego głównym celem stało się oddanie jego nastroju i transcendentnych przemyśleń na temat świata.

Nowej tematyce musiała więc towarzyszyć odmienna stylistyka nakierowana na fantazję i odczucia. Stąd też bardzo chętnie posługiwano się skomplikowaną metaforyką, bogactwem fantastycznych epitetów i synestezjami, mieszającymi ze sobą doznania kilku zmysłów naraz.

W twórczości Leopolda Staffa symbolizm odcisnął najwyraźniejsze piętno szczególnie na dwóch pierwszych tomach poetyckich: „Snach o potędze” z 1901 roku oraz „Dniu duszy” z 1903 roku. Najbardziej znanym utworem z pierwszego z nich jest oczywiście sonet „Kowal”, prezentujący sylwetkę podmiotu lirycznego jako bezwzględnego mocarza wystylizowanego na mitologicznego...

Podobne wypracowania