Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Symbolizm - symbolizm w literaturze. Paul Verlaine jako jeden z prekursorów symbolizmu francuskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Verlaine jest poetą, który za życia wzbudzał wiele emocji swoją osobą. Prowadził rozwiązły, wręcz niemoralny, tryb życia. Pomimo jego skrajnie ekscentrycznego zachowania, sztuka, którą tworzył, była – i nadal jest – wzorcem dla wielu pokoleń poetów. Zmieniła one oblicze poezji i zrewidowała stanowisko dotyczące jej roli i zadań, które liryka miałaby spełniać.

Nieskrępowany żadnymi nakazami moralnymi ani obyczajowymi, Verlaine zaliczany był do grona „poetów wyklętych”. Jego inspiracje literackie na początku twórczości oscylowały wokół grupy parnasistów. Następnie uwagę artysty przykuła twórczość Charlesa Baudelaire’a i od tego momentu możemy mówić o zupełnej rewizji stosunku poety do zadań i kształtu poezji oraz o zwróceniu się Verlaine'a ku estetyce symbolizmu, którego stał się jednym z protagonistów.

Nazwa „symbolizm” pochodzi od tytułu manifestu J. Moreasa, ogłoszonego w dzienniku „Le Figaro” w 1886 roku. Paul Verlaine swoją twórczością wpisywał się w ową konwencję artystyczną. Już sam fakt, że zerwał z parnasistami i odrzucił ich teorie, skłaniając się jednocześnie w kierunku nurtu, o którym mowa,...

Podobne wypracowania