Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

BOHATEROWIE: Piotr Cedzyna, Dominik Cedzyna, Teodor („Bijak”) Bijakowski, Juliusz Polichnowicz.

Dominik Cedzyna czyta list od swego syna Piotra, studiującego na politechnice w Zurychu. Piotr zawiadamia ojca o propozycji, jaką dostał od profesora Jonatana Mundsleya, angielskiego chemika. W ramach owej propozycji Piotr miałby zostać asystentem profesora, wiązałoby się to jednak z jego wyjazdem do Anglii. Stary Cedzyna smuci się, ponieważ taki rozwój sytuacji przyczyniłby się do zupełnego rozluźnienia jego kontaktów z ukochanym synem; nie pocieszają go listowne zapewnienia o synowskiej tęsknocie i miłości. Nie zgadza się z wyborem syna choć rozumie, że w kraju nie ma dla niego satysfakcjonujących perspektyw. Żałuje, że spędził z nim tak mało czasu (Piotr opuścił rodzinny dom po zaledwie osiemnastu latach). Chce, by syn wrócił do niego i pracował razem z nim; chce rówież jego ożenku z jedną z miejscowych dziewcząt.

W dalszej części opowiadania przedstawia Żeromski postacie Teodora Bijakowskiego („Bijaka”) - inżyniera, od najmłodszych lat sprytnej i rezolutnej persony oraz Juliusza Polichniewicza - niezbyt fachowego właściciela folwarku Zapłocie. Czytelnik dowiaduje się o edukacji „Bijaka„ najpierw w gimnazjum,...

Podobne wypracowania