Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - „Balladyna” jako dramat o namiętności i zbrodni. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to dramat opowiadający o namiętnościach i zbrodniach przeplatających się ze sobą nieustannie, od początku akcji. Losy wszystkich głównych bohaterów są skonstruowane na podstawie tych dwóch pojęć. Każda postać ma z nimi styczność - albo namiętnie czegoś pragnie lub kocha, albo zabija, dopuszcza się haniebnych czynów w imię własnych korzyści.

Bardzo wyrazistym przykładem namiętnych zachowań jest tutaj Goplana - eteryczna wróżka, opiekunka jeziora Gopła. Rusałka postępuje nielogicznie, gdyż jest zakochana w wiejskim chłopie - Grabcu. Goplana robi wszystko, aby go zdobyć. Najpierw rozkazuje Skierce i Chochlikowi, aby ci nie dopuścili do spotkania Grabca z Balladyną - obiektem pożądań Grabca, a potem doprowadzają do pojawienia się w domu Wdowy bogatego rycerz - Kirkora.

W efekcie dochodzi do tragedii (Balladyna zabija swoją siostrę). Goplana dba tylko o swoje uczucia, idealizuje Grabca, który nawet nie odwzajemnia jej uczuć. Poprzez te lekkomyślne działania wróżka zmienia los wielu osób, doprowadza do niezamierzonych wydarzeń, wyrządza wielką krzywdę niewinnym ludziom. To wszystko w imię jej namiętnej miłości do Grabca.

Również główna bohaterka utworu...

Podobne wypracowania