Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monolog Gustwa - znaczenie monologu Gustawa-Pustelnika - „Dziady”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monolog jest formą wypowiedzi jednego podmiotu, w którym to wyraża on swoje przeżycia, myśli, uczucia, dzieli się nimi ze swoimi odbiorcami. Takim właśnie przykładem monologu jest przemowa Gustawa-Pustelnika w IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Jego chaotyczna wypowiedź dotyczy nieszczęśliwej miłości, przez którą został zgubiony dla świata żywych, nie potrafi już zaznać wewnętrznego spokoju.

Monolog Gustawa-Pustelnika, który skierowany jest do Księdza, pozwala nam na scharakteryzowanie tej postaci, jak również na poznanie historii jego nieszczęśliwego uczucia, którym obdarzył niewłaściwą kobietę. Pomimo tego, że ta niezmiernie smutna, ale jakże ciekawa opowieść, jest bardzo bezładna, wyrywkowa, niezachowany jest w niej ciąg przyczynowo-skutkowy zdarzeń, możemy bez problemu odtworzyć ją i poukładać w logiczną całość.

Bohatera poznajemy jako osobę, która przeżywa wewnętrzne rozterki, jest załamana i nie wierzy już w sens prawdziwych uczuć. Dzieje się tak z powodu nieszczęśliwej miłości do Maryli, które wywołało u niego ogromne rozżalenie, z tego właśnie powodu traktuje ją jako osobę zmarłą. Dodatkowo jego rozgoryczenie jest tak duże, że w swym monologu postanawia  piętnować ją za takie zachowanie,...

Podobne wypracowania