Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - praca organiczna w powieści Żeromskiego

Stefan Żeromski Ludzie bezdomni, praca organiczna, Isidre Nonell

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pozytywizm to epoka, która przyniosła nowe spojrzenie na zadania literatury. Główną rolą pisarza stało się propagowanie wzorca świadomego własnej przynależności narodowej, wykształconego i oświeconego obywatela. Należało znaleźć nową drogę, by uwolnić państwo spod ciążącego jarzma niewoli, również intelektualnej. Pozytywiści zrozumieli, że musi być to droga inna, aniżeli walka i powstania. Zauważono, że sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w kraju pozostawia wiele do życzenia, że ludzie żyją w opłakanych warunkach, że na wsiach szerzy się analfabetyzm, ciemnota i zacofanie. Stąd hasło pracy organicznej traktującej społeczeństwo jako jeden organizm, którego wszystkie części muszą harmonijnie współpracować, by zapewnić mu dobre i efektywne funkcjonowanie. Ta kwestia pojawia się w wielu pozytywistycznych utworach, jednym z nich jest dwutomowa powieść Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzi bezdomni”.

Pisarz prezentuje postać niezłomnego w swych działaniach, bezkompromisowego, nieco idealistycznego nonkonformisty – doktora Tomasza Judyma. Jego losy pokazują, jak w praktyce wyglądało wdrażanie pozytywistycznego programu w życie oraz jak wiele pracy i przeszkód stało przed jednostkami chcącymi coś zmienić. Żeromski dokładnie przedstawia...

Podobne wypracowania