Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Rota” - interpretacja, analiza. Podmiot liryczny w wierszu Konopnickiej - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rota” to utwór Marii Konopnickiej napisany w 1908 roku w odpowiedzi na pruską ustawę o wywłaszczaniu chłopów z ziemi. Już okoliczności powstania, a także tytuł mówią o charakterze wiersza. Słowo „rota” oznacza przysięgę. Od początku wiemy więc, ze utwór będzie wyrażał pragnienia i zobowiązania narodu polskiego.

O tym, że mamy do czynienia ze zbiorowym podmiotem lirycznym dowiadujemy się już w pierwszej strofie. Czytamy tu: „nie rzucim”, „nie damy”, „Polski my naród”. Poetka wyraża tutaj wolę całego narodu, wszystkich Polaków. Od razu zaczyna też mówić słowami przysięgi. W pierwszych dwóch wersach pada deklaracja walki o polskość, nieuleganiu germanizacji. Waga tych słów podkreślona jest wykrzyknikiem. W dalszej części następuje przedstawienie podmiotu lirycznego. Mówiąc o Polakach, autorka przywołuje chlubne karty z naszej historii. Mamy tu odwołanie do królewskiego rodu Piastów – pierwszej dynastii rządzącej naszym krajem. Dynastii, która dała początek państwu polskiemu.

Strofa, tak jak każda następna, kończy się wezwaniem do Boga: „Tak nam dopomóż Bóg” (epifora). Wers ten, oprócz...

Podobne wypracowania