Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz szlachty - opis, opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szlachta została przedstawiona w „Panu Tadeuszu” jako bohater zbiorowy. Szlachtę współtworzą zarówno anonimowe jednostki, jak i konkretne postaci (których indywidualny portret psychologiczny, mimo włączenia ich w zbiorowość, nie zostaje zmącony), dając spójny całościowy obraz.

Już sam podtytuł epopei mówi nam, że szlachta będzie jego głównym bohaterem. I tak, obraz szlachty tworzą Soplicowie, Podkomorzostwo, Dobrzyńscy, Hrabia, Gerwazy, Protazy. Oczywiście są to przedstawiciele różnych typów szlachty, począwszy od najwyższej warstwy (Podkomorzostwo, Hrabia, Stolnik, Wojewoda), przez szlachtę średniozamożną, której poświęcone zostało najwięcej miejsca (Sędzia, Tadeusz, Protazy, Gerwazy, Asesor, Rejent, Wojski), po zaściankową (Dobrzyńscy).

Autor skupia się na szlachcie średniozamożnej, prezentując szczegóły jej życia i funkcjonowania, a także poprzez przedstawienie konkretnych cech poszczególnych osób (np. spryt wojenny Wojskiego, umiłowanie tradycji przez Sędziego). Bohaterowie ci są przedstawieni jako uosobienie pozytywnych wartości, tego co najwznioślejsze, co najlepsze.

Szlachta zaściankowa, której głównymi przedstawicielami są Dobrzyńscy, jest...

Podobne wypracowania