Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - Artyzm powieści Kamińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” opowiada o prawdziwych zdarzeniach i autentycznych postaciach. Stara się jak najwierniej odtworzyć działania polskiej młodzieży w czasie drugiej wojny światowej. A jednak utwór ten nie jest dokumentem historycznym, ale dziełem literackim, o czym świadczą liczne zabiegi artystyczne. O sukcesie czytelniczym książki w dużej mierze zadecydował styl pisarski Kamińskiego. Autor dba o odpowiednie napięcie. Poszczególne akcje harcerzy opisuje w wartkim tempie, budząc ciekawość i emocje u czytelnika. Zdarzenia toczą się szybko, dochodzi do częstych zwrotów akcji, bohaterowie nieustannie narażeni są na niebezpieczeństwo. Pod tym względem utwór przypomina powieść przygodową.

Kamiński wprowadza dwa rodzaje narracji, pierwszo- i trzecioosobową. Czasem mówi o Szarych Szeregach „my”, podkreślając swoją przynależność do tej grupy. Wówczas jest stronniczy, wyraźnie utożsamia się z bohaterami, opowiada jednoznacznie po ich stronie, razem z nimi przeżywa emocje. Wówczas posługuje się też ich językiem, raczej prostym i codziennym. Jednak czasem narrator nabiera dystansu i przedstawia wydarzenia z punktu widzenia obiektywnego obserwatora, posługuje się wówczas trzecią...

Podobne wypracowania