Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Makowski „Skąpiec” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Skąpiec” Tadeusza Makowskiego powstał w 1932 roku i zaliczany jest w poczet najwybitniejszych dzieł tego malarza. Dzieło skupia w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla stylu artysty w latach 30.

Na pierwszym planie obrazu znajduje się tytułowy skąpiec liczący swoje pieniądze. Postać przedstawiona jest jako wystrugana z drewna kukiełka, wygląda komicznie. Skąpiec ma długi nos, uśmiech na twarzy i nienaturalnie duże dłonie, które symbolizują jego zachłanność. Geometryzacja postaci wskazuje na jej uprzedmiotowienie, brak wnętrza, figuratywność. Obok skąpca namalowane zostały dwie duże skarpety wypełnione pieniędzmi. Na drugim planie widać okno, przez które do pomieszczenia zaglądają dwie postaci-złodzieje. Jedna z nich wyciąga rękę, aby zabrać skarpetę z pieniędzmi – zapatrzony w pieniądze i zajęty ich liczeniem skąpiec nie widzi, co dzieje się za jego plecami. Kolorystyka obrazu jest wesoła, głownie za sprawą kolorowych czapek postaci i wzorzystych skarpet. Ciemność tła rozjaśniają plamy białego światła.

„Skąpiec” to pierwsze z dzieł autora przedstawiające ludzkie przywary. W tym wypadku artysta malarsko przedstawił skąpstwo i chciwość, które przysłaniają człowiekowi świat. Każdy z obrazów Makowskiego...

Podobne wypracowania