Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „O doktorze Hiszpanie” - interpretacja i analiza fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fraszka „O doktorze Hiszpanie” należy do najzabawniejszych wierszyków poety z Czarnolasu. W tym krótkim utworku zawarta jest cała historia: możemy wyodrębnić, wstęp, rozwinięcie i zakończenie będące puentą.

Wiersz składa się prawie w całości z dialogów i wypowiedzi bohaterów wiersza. Z jednym wyjątkiem, nie znamy tożsamości poszczególnych osób. Stanowią one po prostu zbiorowość gości biesiadujących na uczcie.

Ów wyjątek stanowi tytułowy doktor Hiszpan, którego możemy utożsamiać z Piotrem Roizjuszem, prywatnym lekarzem Zygmunta Augusta. Fraszkę tę możemy uznać za autobiograficzną, gdyż Jan Kochanowski przebywał na królewskim dworze w czasie, kiedy Roizjusz pełnił tam swoją służbę. Możemy więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuścić, iż opisana historia zdarzyła się naprawdę.

Fraszka w urywanych kwestiach przedstawia wydarzenia dziejące się na uczcie. Cała rzecz rozbija się o obecność na biesiadzie tytułowego doktora Hiszpana. Roizjusz znużony zabawą chce iść spać do swego pokoju. Towarzysze jednak ani myślą pozwolić mu na zaprzestanie swawoli, jednak po – jak możemy się domyśleć – długich pertraktacjach zostawiają go własnej woli. Obmyślają przy tym chytry plan, by najść...

Podobne wypracowania