Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ballady Leśmiana a tradycyjne cechy gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ballada jest bardzo charakterystycznym gatunkiem literackim, którego szczególna popularność w Polsce przypada na wiek XIX. Głównym propagatorem takich utworów był Adam Mickiewicz, autor zbioru „Ballady i romanse”. Twórczość Bolesława Leśmiana, żyjącego na przełomie dwóch stuleci (XIX i XX), także nawiązuje do tradycji romantycznej.

Główną cechą tego gatunku było przedstawienie świata, noszącego znamiona ludowości, w którym pojawiały się postaci z innych światów. Owe znamiona ludowości to osadzenie akcji miejscach charakterystycznych dla opowiadań powtarzanych na wsi – w zagajnikach, łąkach, najogólniej rzecz biorąc – na łonie natury, z dala od miasta. Także postać bohatera musiała wywodzić się z prostego ludu. Takie cechy odnajdziemy w „Dusiołku” lub „Gadzie”. Areną wydarzeń jest natura, pojawiają się osoby należące do społeczeństwa wiejskiego (Bajdała, prosta kobieta). W utworach tych ujawniają się również stworzenia fantastyczne, wywodzące się z innego świata, noszące nieco demoniczne cechy.

Ballada to utwór synkretyczny, w którym łączą się elementy liryki, epiki i dramatu. Spójrzmy na „Dusiołka” i zastanówmy...

Podobne wypracowania