Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praca organiczna - „Lalka” Bolesława Prusa i „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Praca organiczna to jedno z czterech podstawowych celów programu warszawskich pozytywistów. Idea hasła była opozycyjna wobec działań zbrojnych. Pozytywiści zrozumieli, że zrywy powstaniowe przynoszą więcej szkód aniżeli realnych korzyści. Postanowili więc najpierw przygotować społeczeństwo mentalnie i uzdrowić sytuację w państwie, a potem podjąć kolejną próbę sięgnięcia po niepodległość.

Praca organiczna zakładała podniesienie poziomu życia Polaków, poprawienie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej kraju, rozwój cywilizacyjny, wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych i rolniczych, jak również działania oświatowe. Społeczeństwo porównywano do ludzkiego organizmu, którego każda część musi sprawnie działać, by ten mógł optymalnie funkcjonować. Jeżeli jakaś jego część była uszkodzona, cierpiał na tym cały mechanizm. Dlatego całe społeczeństwo, począwszy od warstw najniższych skończywszy na najwyższych, musiało mieć zapewnione godziwe warunki do życia – dla wspólnego dobra i wspólnej korzyści.

Pisarze propagowali ideę pracy organicznej w swoich utworach, starali się przekonywająco zobrazować realizację hasła i przekonać do praktycznych działań mających na celu poprawę sytuacji...

Podobne wypracowania