Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Campo di Fiori” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Campo di Fiori” napisany został wierszem białym, podzielony jest na osiem strof po osiem wersów każda. Wiersz nawiązuje do postaci Giordana Bruna, renesansowego myśliciela i filozofa skazanego na śmierć przez wzgląd na jego poglądy i straconego proprzez spalenie na stosie. Egzekucja Bruna odbyła się właśnie na rzymskim placu Campo di Fiori.

Miłosz kreuje w swym wierszu dwa oddzielne plany. Pierwszy z planów to rzeczywistość renesansowych Włoch, plan drugi obejmuje Warszawę z czasów II wojny światowej. Wspólnym mianownikiem obu planów jest tłum bawiący się w sąsiedztwie śmierci: kolorowy rzymski targ i bliskość gwarnych tawern obok stosu Giordana Bruna oraz warszawska karuzela, usytuowana tuż obok muru płonącego getta. Oba plany zakładają dwa wymiary tej samej rzeczywistości. Warszawiacy wesoło bawią się na karuzeli – podmiot liryczny obserwuje gwar i śmiech, rozwiane pędem spódnice dziewcząt, słyszy skoczną muzykę. Wszystko to oddzielone jest zaledwie ceglanym murem od realiów śmierci i zagłady getta. Wiatr niesie ponad murem dym spalonych domów, lecz ludzie bawiący się na karuzeli zdają się go nie widzieć. Muzyka i śmiech zagłuszają odgłosy karabinowych serii – jak gdyby nie działo...

Podobne wypracowania