Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Macierzyństwo - Motyw macierzyństwa w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Macierzyństwo i matka to tematy niezwykle bliskie każdemu człowiekowi. Posiadanie matki to jeden z niewielu najważniejszych elementów życia absolutnie każdego człowieka. Stąd macierzyństwo jako motyw pojawia się również w literaturze.

Już w epoce starożytnej istniały legendy, podania i mity dotyczące macierzyństwa. Jednym z najbardziej znanych mitów z obecnym motywem matki jest mit o Demeter i Korze. Demeter była boginią przyrody. Jej córka Kora została porwana przez Hadesa do podziemi, więc Demeter przepełniona bólem i żałością uśmierciła całą przyrodę, rozpoczynając pierwszą w historii świata zimę. Przejęty współczuciem Hades zgodził się zwracać Korę matce na połowę roku – stąd cykl odradzającej się natury. W przypadku mitu o Demeter matczyna miłość i boleść staje się motorem przemiany całego świata.

W Piśmie Świętym wyszczególnione są dwa bardzo istotne motywy macierzyństwa. Pierwszym z nich jest motyw pramatki Ewy – matki wszystkich ludzi. Ewa zapoczątkowała całą ludzkość, lecz jednocześnie była źródłem upadku człowieka, ponieważ jako pierwsza została skuszona do popełnienia grzechu przez szatana.

Drugim motywem macierzyństwa jest postać Matki Boskiej, występującej w wielu różnych...

Podobne wypracowania