Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to poruszająca opowieść, wywiad-rzeka z Markiem Edelmanem – zastępcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, jaka powstała w roku 1942. Niemcy zadecydowali o likwidacji getta. Ludność żydowską wywożono do obozów koncentracyjnych. Głównymi bohaterami tej książki są osoby autentyczne, Żydzi, którzy na własne oczy widzieli okrucieństwo systemu holocaustu i którzy ostatkiem sił próbowali z nim walczyć. Na darmo.

Głównym bohaterem opowieści jest Marek Edelman, z którego to perspektywy widzimy dziejące się wydarzenia. Edelman w czasie pobytu w getcie był lekarzem. Miał możliwość opuszczania getta, jednak nie korzystał z przepustki. Był świadkiem wywożenia do Treblinki innych Żydów. Działał konspiracyjnie w ruchu oporu przeciw Niemcom. Jako zastępca komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, zdawał sobie sprawę z tego, jaka ciąży na nim odpowiedzialność. Bał się, że nie podoła temu zadaniu. Był lekarzem, a powstanie łączyło się z rozlewem krwi, z czymś etycznie mu przeciwstawnym. Bardzo dużo Edelman opowiada o wywózce ludzi do Treblinki. 

Uratował wielu z nich, werbował ich do antyniemieckiego oporu. Marek Edelman demistyfikuje wszystko, co działo się w czasie...

Podobne wypracowania